AwardsTelevision & Film

51st Saturn Award Winners Announced

During a live broadcast February 4 on ElectricNow, the winners were announced for the 51st annual Saturn Awards, the official awards for the Academy of Science Fiction, Fantasy, and Horror Films. Since 1973, the group has awarded the Saturn in recognition of memorable achievements in film and television production.

Hosted by Joel McHale in “the storage facility Mecca of Burbank, California,” the awards were first conceived by Dr. Donald Reed in 1972 (originally known as the Golden Scrolls). His idea, which at the time had no precedent, was to bring together “a group of enthusiasts who love and admire the work whose focus was expressly genre entertainment — science fiction, fantasy, and horror”. First focused on motion picture entertainment, the awards expanded into television in the 1980s and home entertainment in the 1990s.

Special Achievement Awards

Emily Blunt presented the Visionary Award to director Christopher Nolan, saying, “Cinema needs him.” Blunt says Nolan works to create awe and wonder with his work, and it’s something that perhaps doesn’t happen enough in the world. Nolan, in his remarks, said he feels the relationship between genre and cinema is rarely understood. He also said that he thinks that fans of genre are some of the most passionate fans anywhere.

Grammy nominee William Shatner presented the Robert Forster Artist’s Award to Seth McFarlane. The award is presented to “an innovative trailblazer for their body of work and impact on the entertainment industry.”

Titus Welliver presented the inaugural Lance Reddick Legacy Award to Keanu Reeves.

Kevin Feige presented the Saturn Lifetime Achievement Award to cast of Star Trek: The Next Generation. Present to accept: Patrick Stewart, Brent Spiner, Gates McFadden, Marina Sirtis, Michael Dorn, and Wil Wheaton. Incidentally, Spiner received a replacement Saturn for the one he lost (stolen?) for his work on Star Trek: First Contact — he won in 1997 for Best Supporting Actor in a Film.

The Life Career Award was presented to Jodie Foster by her True Detective director Issa López. Foster’s first award was a Saturn, winning for The Little Girl Who Lives Down the Lane, which also won Best Horror Film that year.

Ming-Na Wen presented the George Pal Memorial Award to Dave Filoni. The award recognizes those who have shown exemplary work in the genre.

The Dan Curtis Legacy Award was presented to The Walking Dead franchise.

Standing ovations for Lee Majors and Lindsay Wagner, who presented the Best Superhero Film category, as well as William Shatner.

 

The winners are marked in red.

Best Science Fiction Film:

  • Avatar: The Way of Water
  • The Creator
  • M3GAN 
  • Prey
  • Transformers: Rise of the Beasts

Best Fantasy Film:

  • Barbie
  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves
  • Haunted Mansion
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny
  • The Little Mermaid

Best Horror Film:

  • Barbarian
  • Evil Dead Rise
  • Insidious: The Red Door
  • Renfield
  • Scream VI
  • Smile
  • Talk to Me

Best Superhero Film:

  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania
  • Black Panther: Wakanda Forever
  • Blue Beetle
  • The Flash
  • Guardians of the Galaxy: Vol. 3

Best Action / Adventure Film:

  • Bullet Train
  • The Equalizer 3
  • Fast X
  • John Wick: Chapter 4
  • Mission Impossible – Dead Reckoning Part One
  • The Woman King

Best Thriller Film:

  • Don’t Worry Darling
  • Glass Onion: A Knives Out Mystery
  • The Lesson
  • The Menu
  • Knock at the Cabin
  • Oppenheimer

Best Actor in a Film:

  • Ralph Fiennes (The Menu)
  • Harrison Ford (Indiana Jones and the Dial of Destiny)
  • Ben Kingsley (Jules)
  • Cillian Murphy (Oppenheimer)
  • Chris Pratt (Guardians of the Galaxy – Vol. 3)
  • Keanu Reeves (John Wick: Chapter 4)
  • Sam Worthington (Avatar: The Way of Water)

Best Actress in a Film:

  • Viola Davis (The Woman King)
  • Mia Goth (Pearl)
  • Anya Taylor-Joy (The Menu)
  • Amber Midthunder (Prey)
  • Margot Robbie (Barbie)
  • Zoe Saldana (Avatar: The Way of Water)

Best Supporting Actor in a Film:

  • Nicolas Cage (Renfield)
  • Robert Downey Jr. (Oppenheimer)
  • Ryan Gosling (Barbie)
  • Michael Keaton (The Flash)
  • Stephen Lang (Avatar: The Way of Water)
  • Mads Mikkelsen (Indiana Jones and the Dial of Destiny)

Best Supporting Actress in a Film:

  • Angela Bassett (Black Panther: Wakanda Forever)
  • Emily Blunt (Oppenheimer)
  • Jane Curtain (Jules)
  • Melissa McCarthy (The Little Mermaid)
  • Phoebe Waller-Bridge (Indiana Jones and the Dial of Destiny)
  • Sophie Wilde (Talk to Me)

Best Younger Actor in a Film:

  • Halle Bailey (The Little Mermaid)
  • Vivien Lyra Blair (The Boogeyman)
  • Jack Champion (Avatar: The Way of Water)
  • Xolo Mariduena (Blue Beetle)
  • Violet McGraw (M3GAN)
  • Noah Schnapp (The Tutor)

Best Film Direction:

  • James Cameron (Avatar: The Way of Water)
  • Greta Gerwig (Barbie)
  • James Gunn (Guardians of the Galaxy – Vol 3)
  • James Mangold (Indiana Jones and the Dial of Destiny)
  • Mark Mylod (The Menu)
  • Christopher Nolan (Oppenheimer)
  • Danny Philippou & Michael Philippou (Talk to Me)

Best Film Screenplay:

  • Avatar: The Way of Water (James Cameron and Rick Jaffa & Amanda Silver)
  • Barbie (Noah Baumbach & Greta Gerwig)
  • The Menu (Seth Reiss & Will Tracy)
  • Mission Impossible – Dead Reckoning Part One (Erik Jendresen & Christopher McQuarrie)
  • Oppenheimer (Christopher Nolan)
  • Pearl (Ti West & Mia Goth)

Best Film Producer Designer:

  • Avatar: The Way of Water (Dylan Cole, Ben Proctor)
  • Barbie (Sarah Greenwood)
  • Guardians of the Galaxy Vol. 3  (Beth Mickle)
  • John Wick: Chapter 4 (Kevin Kavanaugh)
  • Oppenheimer (Ruth De Jong)
  • Renfield (Alec Hammond)

Best Film Editing:

  • Avatar: The Way of Water (Stephen Rivkin, David Brenner, John Refousa, James Cameron)
  • Fast X (Dyland Highsmith, Kelly Matsumoto, Corbin Mehl, Laura Yanovich)
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny (Andrew Buckland, Micahel McCusker, Dirk Westervelt)
  • John Wick: Chapter 4 (Nathan Orloff)
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One (Eddie Hamilton)
  • Oppenheimer (Jennifer Lane)

Best Music in a Film:

  • Avatar: The Way of Water (Simon Franglen)
  • Barbie (Mark Ronson & Andrew Wyatt)
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny (John Williams)
  • The Little Mermaid (Alan Menken)
  • Renfield (Marco Beltrami)
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse (Daniel Pemberton)

Best Film Costume:

  • Avatar: The Way of Water (Bob Buck, Deborah Scott)
  • Barbie (Jacqueline Durran)
  • Black Panther: Wakanda Forever (Ruth E. Carter)
  • Guardians of the Galaxy – Vol. 3 (Judianna Makovsky)
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny (Joanna Johnston)
  • Oppenheimer (Ellen Mirojnick)

Best Film Make-Up:

  • The Covenant (Donald Mowat)
  • Evil Dead Rise (Luke Polti)
  • Guardians of the Galaxy – Vol. 3 (Alexei Dmitriew)
  • Oppenheimer (Luisa Abel, Jason Hamer)
  • Prey (Alec Gillis & Tom Woodruff Jr.)
  • Renfield (Christien Tinsley)

Best Film Visual / Special Effects:

  • Avatar: The Way of Water (Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon, Daniel Barrett)
  • The Creator (Jay Cooper, Ian Comley, Andrew Roberts, Neil Corbould)
  • Guardians of the Galaxy – Vol. 3 (Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams, Dan Sudick)
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny (Andrew Whitehurst, Kathy Siegel, Robert Weaver, Alistair Williams)
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One (Alex Wuttke, Simone Coco, Jeff Sutherland, Neil Corbould)
  • Oppenheimer (Andrew Jackson, Giacomo Mineo, Scott Fisher, Dave Drzewiecki)

Best International Film:

  • Madeleine Collins
  • Missing
  • The Origin of Evil
  • Ransomed
  • Speak No Evil
  • Sisu

Best Independent Film:

  • Aporia
  • Brooklyn 45
  • Fall
  • Jules
  • Pearl
  • The Tutor

Best Animated Film:

  • Elemental
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • The Super Mario Bros. Movie
  • Suzume
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Best New Genre Television Series

  • Star Wars: Andor (Lucasfilm/Disney+)
  • The Ark (Electric Entertainment/Syfy)
  • The Last of Us (HBO/Max)
  • Lord of the Rings: Rings of Power (Amazon)
  • Silo (Apple TV+)
  • The Walking Dead: Dead City (AMC)
  • Wednesday (Netflix)

Best Science Fiction Television Series:

  • Andor
  • Foundation
  • The Mandalorian
  • The Peripheral
  • Silo
  • Star Trek: Picard
  • Star Trek: Strange New Worlds

Best Fantasy Television Series:

  • Anne Rice’s Mayfair Witches
  • Ghosts
  • Good Omens
  • House of the Dragon
  • The Lord of the Rings: Rings of Power
  • Schmigadoon!
  • Wednesday

Best Horror Film Television Series:

  • American Horror Story
  • Anne Rice’s Interview with the Vampire
  • Chucky
  • The Last of Us
  • Fear the Walking Dead
  • From
  • What We Do in the Shadows

Best Superhero Television Series:

  • Doom Patrol
  • The Flash
  • The Sandman
  • Secret Invasion
  • She-Hulk: Attorney-at-Law
  • DC’s Stargirl
  • Superman & Lois

Best Action/Thriller Television Series:

  • La Brea
  • Manifest
  • Outlander
  • Quantum Leap
  • Tom Clancy’s Jack Ryan
  • The Witcher
  • Yellowjackets

Best Animated TV Series or Special

  • Chainsaw Man (Crunchyroll)
  • Gremlins: Secrets of Mogwai (HBO Max)
  • Guillermo Del Toro’s Pinocchio (Netflix)
  • Harley Quinn (HBO Max)
  • My Adventures with Superman (Cartoon Network/Adult Swim)
  • Star Trek: Lower Decks (CBS Studios)
  • Star Wars: The Bad Batch (Lucasfilm/Disney+)

Best Television Presentation:

  • Black Mirror
  • Guillermo del Toro’s Cabinet of Curiosities
  • Hocus Pocus 2
  • Marvel’s Werewolf by Night
  • The Midnight Club
  • Mrs. Davis
  • The Munsters

Best Actor in a Television Series:

  • Tyler Hoechlin (Superman & Lois)
  • Sam Heughan (Outlander)
  • Diego Luna (Andor)
  • Anson Mount (Star Trek: Strange New Worlds)
  • Pedro Pascal (The Last of Us)
  • Harold Perrineau (From)
  • Patrick Stewart (Star Trek: Picard)

Best Actress in a Television Series:

  • Caitriona Balfe (Outlander)
  • Lauren Cohan (The Walking Dead: Dead City)
  • Emma D’Arcy (House of the Dragon)
  • Rebecca Ferguson (Silo)
  • Tatiana Maslany (She-Hulk: Attorney-at-Law)
  • Rose McIver (Ghosts)
  • Elizabeth Tulloch (Superman & Lois)

Best Supporting Actor in a Television Series:

  • Jonathan Frakes (Star Trek: Picard)
  • Harvey Guillen (What We Do in the Shadows)
  • Ernie Hudson (Quantum Leap)
  • Ethan Peck (Star Trek: Strange New Worlds)
  • Ed Speleers (Star Trek: Picard)
  • Matt Smith (House of the Dragon)
  • Todd Stashwick (Star Trek: Picard)

Best Supporting Actress in a Television Series:

  • Jess Bush (Star Trek: Strange New Worlds)
  • Celia Rose Gooding (Star Trek: Strange New Worlds)
  • Genevieve O’Reily (Andor)
  • Jeri Ryan (Star Trek: Picard)
  • Katee Sackhoff (The Mandalorian)
  • Sophie Skelton (Outlander)
  • Rebecca Wisocky (Ghost)

Best Younger Performer in a Television Series:

  • Milly Alcock (House of the Dragon)
  • Freya Alan (The Witcher)
  • Zachary Arthur (Chucky)
  • Brec Bassinger (Stargirl)
  • Jenna Ortega (Wednesday)
  • Bella Ramsey (The Last of Us)
  • Igby Rigney (The Midnight Club)

Best Guest Star in a Television Series:

  • Gael Garcia Bernal (Marvel’s Werewolf by Night)
  • Giancarlo Esposito (The Mandalorian)
  • Nick Offerman (The Last of Us)
  • Amanda Plummer (Star Trek: Picard)
  • Andy Serkis (Andor)
  • Paul Wesley (Star Trek: Strange New Worlds)
  • Catherine Zeta-Jones (Wednesday)

Best Classic Film Home Media Release:

  • Attack of the 50 Foot Woman (Warner Archives)
  • Invaders from Mars 4K (Ignite)
  • It Came From Outer Space 4K (Universal)
  • It, The Terror from Beyond Space 4K (Kino Lorber)
  • The Manchurian Candidate 4K (Kino Lorber)
  • The Night of the Hunter 4K (Kino Lorber)
  • Secret of the Incas (Kino Lorber)

Best Television Home Media Release:

  • Better Call Saul (The Complete Collection) (AMC)
  • Creepshow (Season 3) (RLJ Entertainment)
  • Doctor Who: The Abominable Snowman (BBC)
  • Interview with the Vampire (Season 1) (AMC)
  • Loki (Season 1) – 4K Steelbook (Disney Home Video)
  • Night Gallery (Season Three) (Kino Lorber)
  • Quantum Leap (Season 1) (Universal)

Best Film Home Media Collection Release:

  • Arsene Lupin Collection (Kino Lorber)
  • Irwin Allen: Master of Disaster Collection (Shout Factory)
  • Mr. Wong Collection (Kino Lorber)
  • Shawscope: Volume Two (Arow)
  • Superman 1978-1987 4K Collection (Warner)
  • Universal Classic Monsters – Icons of Horror Vol.2 4K (Universal)
  • Warner Bros. 100th Anniversary 25 Film Collection: Vol. 4 (Thrillers, Sci-fi, Horror) (Warner)

Best 4K Home Media Release Release:

  • The Adventures of Baron Munchausen 4K (Criterion)
  • The Exorcist 50th Anniversary Edition 4K (Warner)
  • Cujo 4K (Kino Lorber)
  • John Wick, Chapter 4 – 4K (Lionsgate)
  • Needful Things 4K (Kino Lorber)
  • To Live and Die in L.A. 4K (Kino Lorber)
  • Star Trek: The Motion Picture – The Director’s Edition 4K (Paramount)

 

Jason P. Hunt

Jason P. Hunt (founder/EIC) is the author of the sci-fi novella "The Hero At the End Of His Rope". His short film "Species Felis Dominarus" was a finalist in the Sci Fi Channel's 2007 Exposure competition.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
30 ⁄ 10 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SciFi4Me.com