AwardsTelevision & Film

51st Saturn Award Nominees Announced

During a December 6th broadcast on ElectricNow, the nominees were announced for the 51st annual Saturn Awards, the official awards for the Academy of Science Fiction, Fantasy, and Horror Films. Since 1972, the group has awarded the Saturn in recognition of memorable achievements in film and television production.

The winners will be announced during a live broadcast February 4, 2024.

Best Science Fiction Film:

  • Avatar: The Way of Water
  • The Creator
  • M3GAN 
  • Prey
  • Transformers: Rise of the Beasts

Best Fantasy Film:

  • Barbie
  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves
  • Haunted Mansion
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny
  • The Little Mermaid

Best Horror Film:

  • Barbarian
  • Evil Dead Rise
  • Insidious: The Red Door
  • Renfield
  • Scream VI
  • Smile
  • Talk to Me

Best Superhero Film:

  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania
  • Black Panther: Wakanda Forever
  • Blue Beetle
  • The Flash
  • Guardians of the Galaxy: Vol. 3

Best Action / Adventure Film:

  • Bullet Train
  • The Equalizer 3
  • Fast X
  • John Wick: Chapter 4
  • Mission Impossible – Dead Reckoning Part One
  • The Woman King

Best Thriller Film:

  • Don’t Worry Darling
  • Glass Onion: A Knives Out Mystery
  • The Lesson
  • The Menu
  • Knock at the Cabin
  • Oppenheimer

Best Actor in a Film:

  • Ralph Fiennes (The Menu)
  • Harrison Ford (Indiana Jones and the Dial of Destiny)
  • Ben Kingsley (Jules)
  • Cillian Murphy (Oppenheimer)
  • Chris Pratt (Guardians of the Galaxy – Vol. 3)
  • Keanu Reeves (John Wick: Chapter 4)
  • Sam Worthington (Avatar: The Way of Water)

Best Actress in a Film:

  • Viola Davis (The Woman King)
  • Mia Goth (Pearl)
  • Anya Taylor-Joy (The Menu)
  • Amber Midthunder (Prey)
  • Margot Robbie (Barbie)
  • Zoe Saldana (Avatar: The Way of Water)

Best Supporting Actor in a Film:

  • Nicolas Cage (Renfield)
  • Robert Downey Jr. (Oppenheimer)
  • Ryan Gosling (Barbie)
  • Michael Keaton (The Flash)
  • Stephen Lang (Avatar: The Way of Water)
  • Mads Mikkelsen (Indiana Jones and the Dial of Destiny)

Best Supporting Actress in a Film:

  • Angela Bassett (Black Panther: Wakanda Forever)
  • Emily Blunt (Oppenheimer)
  • Jane Curtain (Jules)
  • Melissa McCarthy (The Little Mermaid)
  • Phoebe Waller-Bridge (Indiana Jones and the Dial of Destiny)
  • Sophie Wilde (Talk to Me)

Best Younger Actor in a Film:

  • Halle Bailey (The Little Mermaid)
  • Vivien Lyra Blair (The Boogeyman)
  • Jack Champion (Avatar: The Way of Water)
  • Xolo Mariduena (Blue Beetle)
  • Violet McGraw (M3GAN)
  • Noah Schnapp (The Tutor)

Best Film Direction:

  • James Cameron (Avatar: The Way of Water)
  • Greta Gerwig (Barbie)
  • James Gunn (Guardians of the Galaxy – Vol 3)
  • James Mangold (Indiana Jones and the Dial of Destiny)
  • Mark Mylod (The Menu)
  • Christopher Nolan (Oppenheimer)
  • Danny Philippou & Michael Philippour (Talk to Me)

Best Film Writing:

  • Avatar: The Way of Water (James Cameron and Rick Jaffa & Amanda Silver)
  • Barbie (Noah Baumbach & Greta Gerwig)
  • The Menu (Seth Reiss & Will Tracy)
  • Mission Impossible – Dead Reckoning Part One (Erik Jendresen & Christopher McQuarrie)
  • Oppenheimer (Christopher Nolan)
  • Pearl (Ti West & Mia Goth)

Best Film Producer Designer:

  • Avatar: The Way of Water (Dylan Cole, Ben Proctor)
  • Barbie (Sarah Greenwood)
  • Guardians of the Galaxy Vol. 3  (Beth Mickle)
  • John Wick: Chapter 4 (Kevin Kavanaugh)
  • Oppenheimer (Ruth De Jong)
  • Renfield (Alec Hammond)

Best Film Editing:

  • Avatar: The Way of Water (Stephen Rivkin, David Brenner, John Refousa, James Cameron)
  • Fast X (Dyland Highsmith, Kelly Matsumoto, Corbin Mehl, Laura Yanovich)
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny (Andrew Buckland, Micahel McCusker, Dirk Westervelt)
  • John Wick: Chapter 4 (Nathan Orloff)
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One (Eddie Hamilton)
  • Oppenheimer (Jennifer Lane)

Best Music in a Film:

  • Avatar: The Way of Water (Simon Franglen)
  • Barbie (Mark Ronson & Andrew Wyatt)
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny (John Williams)
  • The Little Mermaid (Alan Menken)
  • Renfield (Marco Beltrami)
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse (Daniel Pemberton)

Best Film Costume:

  • Avatar: The Way of Water (Bob Buck, Deborah Scott)
  • Barbie (Jacqueline Durran)
  • Black Panther: Wakanda Forever (Ruth E. Carter)
  • Guardians of the Galaxy – Vol. 3 (Judianna Makovsky)
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny (Joanna Johnston)
  • Oppenheimer (Ellen Mirojnick)

Best Film Make-Up:

  • The Covenant (Donald Mowat)
  • Evil Dead Rise (Luke Polti)
  • Guardians of the Galaxy – Vol. 3 (Alexei Dmitriew)
  • Oppenheimer (Luisa Abel, Jason Hamer)
  • Prey (Alec Gillis & Tom Woodruff Jr.)
  • Renfield (Christien Tinsley)

Best Film Visual / Special Effects:

  • Avatar: The Way of Water (Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon, Daniel Barrett)
  • The Creator (Jay Cooper, Ian Comley, Andrew Roberts, Neil Corbould)
  • Guardians of the Galaxy – Vol. 3 (Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams, Dan Sudick)
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny (Andrew Whitehurst, Kathy Siegel, Robert Weaver, Alistair Williams)
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One (Alex Wuttke, Simone Coco, Jeff Sutherland, Neil Corbould)
  • Oppenheimer (Andrew Jackson, Giacomo Mineo, Scott Fisher, Dave Drzewiecki)

Best International Film:

  • Madeleine Collins
  • Missing
  • The Origin of Evil
  • Ransomed
  • Speak No Evil
  • Sisu

Best Independent Film:

  • Aporia
  • Brooklyn 45
  • Fall
  • Jules
  • Pearl
  • The Tutor

Best Animated Film:

  • Elemental
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • The Super Mario Bros. Movie
  • Suzume
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Best Science Fiction Television Series:

  • Andor
  • Foundation
  • The Mandalorian
  • The Peripheral
  • Silo
  • Star Trek: Picard
  • Star Trek: Strange New Worlds

Best Fantasy Television Series:

  • Anne Rice’s Mayfair Witches
  • Ghosts
  • Good Omens
  • House of the Dragon
  • The Lord of the Rings: Rings of Power
  • Schmigadoon!
  • Wednesday

Best Horror Film Television Series:

  • American Horror Story
  • Anne Rice’s Interview with the Vampire
  • Chucky
  • Fear the Walking Dead
  • From
  • What We Do in the Shadows

Best Superhero Television Series:

  • Doom Patrol
  • The Flash
  • The Sandman
  • Secret Invasion
  • She-Hulk: Attorney-at-Law
  • DC’s Stargirl
  • Superman & Lois

Best Action/Thriller Television Series:

  • La Brea
  • Manifest
  • Outlander
  • Quantum Leap
  • Tom Clancy’s Jack Ryan
  • The Witcher
  • Yellowjackets

Best Television Presentation:

  • Black Mirror
  • Guillermo del Toro’s Cabinet of Curiosities
  • Hocus Pocus 2
  • Marvel’s Werewolf by Night
  • The Midnight Club
  • Mrs. Davis
  • The Munsters

Best Actor in a Television Series:

  • Tyler Hoechlin (Superman & Lois)
  • Sam Heughan (Outlander)
  • Diego Luna (Andor)
  • Anson Mount (Star Trek: Strange New Worlds)
  • Pedro Pascal (The Last of Us)
  • Harold Perrineau (From)
  • Patrick Stewart (Star Trek: Picard)

Best Actress in a Television Series:

  • Caitriona Balfe (Outlander)
  • Lauren Cohan (The Walking Dead: Dead City)
  • Emma D’Arcy (House of the Dragon)
  • Rebecca Ferguson (Silo)
  • Tatiana Maslany (She-Hulk: Attorney-at-Law)
  • Rose McIver (Ghosts)
  • Elizabeth Tulloch (Superman & Lois)

Best Supporting Actor in a Television Series:

  • Jonathan Frakes (Star Trek: Picard)
  • Harvey Guillen (What We Do in the Shadows)
  • Ernie Hudson (Quantum Leap)
  • Ethan Peck (Star Trek: Strange New Worlds)
  • Ed Speleers (Star Trek: Picard)
  • Matt Smith (House of the Dragon)
  • Todd Stashwick (Star Trek: Picard)

Best Supporting Actress in a Television Series:

  • Jess Bush (Star Trek: Strange New Worlds)
  • Celia Rose Gooding (Star Trek: Strange New Worlds)
  • Genevieve O’Reily (Andor)
  • Jeri Ryan (Star Trek: Picard)
  • Katee Sackhoff (The Mandalorian)
  • Sophie Skelton (Outlander)
  • Rebecca Wisocky (Ghost)

Best Younger Performer in a Television Series:

  • Milly Alcock (House of the Dragon)
  • Freya Alan (The Witcher)
  • Zachary Arthur (Chucky)
  • Brec Bassinger (Stargirl)
  • Jenna Ortega (Wednesday)
  • Bella Ramsey (The Last of Us)
  • Igby Rigney (The Midnight Club)

Best Guest Star in a Television Series:

  • Gael Garcia Bernal (Marvel’s Werewolf by Night)
  • Giancarlo Esposito (The Mandalorian)
  • Nick Offerman (The Last of Us)
  • Amanda Plummer (Star Trek: Picard)
  • Andy Serkis (Andor)
  • Paul Wesley (Star Trek: Strange New Worlds)
  • Catherine Zeta-Jones (Wednesday)

Best Classic Film Home Media Release:

  • Attack of the 50 Foot Woman (Warner Archives)
  • Invaders from Mars 4K (Ignite)
  • It Came From Outer Space 4K (Universal)
  • It, The Terror from Beyond Space 4K (Kino Lorber)
  • The Manchurian Candidate 4K (Kino Lorber)
  • The Night of the Hunter 4K (Kino Lorber)
  • Secret of the Incas (Kino Lorber)

Best Television Home Media Release:

  • Better Call Saul (The Complete Collection) (AMC)
  • Creepshow (Season 3) (RLJ Entertainment)
  • Doctor Who: The Abominable Snowman (BBC)
  • Interview with the Vampire (Season 1) (AMC)
  • Loki (Season 1) – 4K Steelbook (Disney Home Video)
  • Night Gallery (Season Three) (Kino Lorber)
  • Quantum Leap (Season 1) (Universal)

Best Film Home Media Collection Release:

  • Arsene Lupin Collection (Kino Lorber)
  • Irwin Allen: Master of Disaster Collection (Shout Factory)
  • Mr. Wong Collection (Kino Lorber)
  • Shawscope: Volume Two (Arow)
  • Superman 1978-1987 4K Collection (Warner)
  • Universal Classic Monsters – Icons of Horror Vol.2 4K (Universal)
  • Warner Bros. 100th Anniversary 25 Film Collection: Vol. 4 (Thrillers, Sci-fi, Horror) (Warner)

Best 4K Home Media Release Release:

  • The Adventures of Baron Munchausen 4K (Criterion)
  • The Exorcist 50th Anniversary Edition 4K (Warner)
  • Cujo 4K (Kino Lorber)
  • John Wick, Chapter 4 – 4K (Lionsgate)
  • Needful Things 4K (Kino Lorber)
  • To Live and Die in L.A. 4K (Kino Lorber)
  • Star Trek: The Motion Picture – The Director’s Edition 4K (Paramount)

 

Jason P. Hunt

Jason P. Hunt (founder/EIC) is the author of the sci-fi novella "The Hero At the End Of His Rope". His short film "Species Felis Dominarus" was a finalist in the Sci Fi Channel's 2007 Exposure competition.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
19 − 6 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SciFi4Me.com