Saturn Award Nominees Announced

The Saturn Awards Organization has announced the list of nominees for the 46th Annual Saturn Awards. Founded in 1972, the organization is the official awards group for The Academy of Science Fiction, Fantasy, and Horror Films. Since 1972, the group has awarded the Saturn in recognition of memorable achievements in film and television production.

Best Comic-to-Motion Picture Picture Release:

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Bloodshot
  • Joker
  • The New Mutants
  • The Old Guard

Best Science Fiction Film Release:

  • Ad Astra
  • Gemini Man
  • Lucy in the Sky
  • Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker
  • Tenet
  • Terminator: Dark Fate

Best Fantasy Film Release:

  • Bill & Ted Face the Music
  • Jumanji: The Next Level
  • The Lion King
  • Maleficent: Mistress of Evil
  • Once Upon a Time…in Hollywood
  • Sonic the Hedgehog
  • The Witches

Best Horror Film Release:

  • Doctor Sleep
  • Freaky
  • The Invisible Man
  • It Chapter Two
  • Midsommar
  • Ready or Not
  • Scary Stories to Tell in the Dark

Best Action / Adventure Film Release:

  • 1917
  • Bad Boys for Life
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • The Gentlemen
  • Mulan

Best Thriller Film Release:

  • Da Five Bloods
  • The Good Liar
  • The Irishman
  • Knives Out
  • Mank
  • Uncut Gems

Best Actor in a Film:

  • Daniel Craig (Knives Out)
  • Delroy Lindo (Da Five Bloods)
  • Ewan McGregor (Doctor Sleep)
  • Gary Oldman (Mank)
  • Aaron Paul (El Camino: A Breaking Bad Movie)
  • Joaquin Phoenix (Joker)
  • John David Washington (Tenet)

Best Actress in a Film:

  • Rebecca Ferguson (Doctor Sleep)
  • Yifei Liu (Mulan)
  • Elisabeth Moss (The Invisible Man)
  • Natalie Portman (Lucy in the Sky)
  • Daisy Ridley (Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker)
  • Margot Robbie (Birds of Prey (and The Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn))
  • Charlize Theron (The Old Guard)

Best Supporting Actor in a Film:

  • Adam Driver (Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker)
  • Chris Evans (Knives Out)
  • Bill Hader (It Chapter Two)
  • Ian McDiarmid (Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker)
  • Robert Pattinson (Tenet)
  • Donnie Yen (Mulan)

Best Supporting Actress in a Film:

  • Zazie Beetz (Joker)
  • Ellen Burstyn (Lucy in the Sky)
  • Jamie Lee Curtis (Knives Out)
  • Ana De Armas (Knives Out)
  • Linda Hamilton (Terminator: Dark Fate)
  • Amanda Seyfried (Mank)
  • Jurnee Smollett (Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn))

Best Performance by a Younger Actor in a Film:

  • Ella Jay Basco (Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One  Harley Quinn))
  • Julia Butters (Once Upon a Time….in Hollywood)
  • Kyliegh Curran (Doctor Sleep)
  • Roman Griffin-Davis (Jojo Rabbit)
  • Lexy Kolker (Freaks)
  • JD McCrary (The Lion King)

Best Film Director:

  • J.J. Abrams (Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker)
  • Niki Caro (Mulan)
  • Mike Flanagan (Doctor Sleep)
  • Christopher Nolan (Tenet)
  • Gina Prince-Bythewood (The Old Guard)
  • Quentin Tarantino (Once Upon a Time….in Hollywood)
  • Leigh Whannell (The Invisible Man)

Best Film Screenplay:

  • Mike Flanagan (Doctor Sleep)
  • Rick Jaffa, Amanda Silver, Lauren Hynek, Elizabeth Martin (Mulan)
  • Bong Joon Ho, Han Jin-won (Parasite)
  • Christopher Nolan (Tenet)
  • Todd Phillips, Scott Silver (Joker)
  • Quentin Tarantino (Once Upon a Time….in Hollywood)
  • Chris Terrio, J.J. Abrams (Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker)

Best Film Editing:

  • Maryann Brandon, Stefan Grube (Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker)
  • Bob Ducsay (Knives Out)
  • Mike Flanagan (Doctor Sleep)
  • Jennifer Lame (Tenet)
  • Fred Raskin (Once Upon a Time….in Hollywood)
  • Jinmo Yang (Parasite)

Best Film Production Design:

  • Rick Carter, Kevin Jenkins (Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker)
  • Nathan Crowley (Tenet)
  • Mark Friedberg (Joker)
  • Barbara Ling (Once Upon a Time…in Hollywood)
  • Patrick Tatopoulos (Maleficent: Mistress of Evil)
  • Ra Vincent (Jojo Rabbit)

Best Film Composer:

  • Ludwig Göransson (Tenet)
  • Nathan Johnson (Knives Out)
  • Jaeil Jung (Parasite)
  • Thomas Newman (1917)
  • Trent Reznor, Atticus Ross (Mank)
  • John Williams (Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker)

Best Film Costume:

  • Erin Benach (Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn))
  • Bina Daigeler (Mulan)
  • Michael Kaplan (Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker)
  • Arianne Phillips (Once Upon a Time….in Hollywood)
  • Mayes C. Rubeo (Jojo Rabbit)
  • Albert Wolsky (Ad Astra)

Best Film Make-Up:

  • Bill Corso, Dennis Liddiard, Stephen Kelly, Bianca Appice (Bill & Ted Face the Music)
  • Robert Kurtzman, Bernadette Mazur (Doctor Sleep)
  • Shane Zander, Alec Gillis, Tom Woodruff Jr. (It Chapter Two)
  • Arjen Tuiten, David White (Maleficent: Mistress of Evil)
  • Norman Cabrera, Mike Hill, Mike Elizalde (Scary Stories to Tell in the Dark)
  • Amanda Knight, Neal Scanlan (Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker)

Best Film Special / Visual Effects:

  • Scott R. Fisher, Allen Maris (Ad Astra)
  • Mark Hawker, Yael Majors, Greg Steele (Birds of Prey (and the Fantabulous Emanciption of One Harley Quinn))
  • Kristy Hollidge, Nicholas Brooks (It Chapter Two)
  • Ken Egly, Robert Legato (The Lion King)
  • Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach, Dominic Tuohy (Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker)
  • Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott Fisher, Mike Chambers (Tenet)
  • Neil Corbould, Eric Barba, Vinod Gundre, Sheldon Stopsack (Terminator: Dark Fate)

Best Independent Film Release:

  • Angel of Mine
  • Encounter
  • The Aeronauts
  • Color Out of Space
  • Freaks
  • Palm Springs
  • Possessor

Best International Film Release:

  • JoJo Rabbit
  • The Nightingale
  • Official Secrets
  • Parasite
  • Sputnik
  • The Whistlers

Best Animated Film Release:

  • Abominable
  • The Addams Family
  • Frozen II
  • Onward
  • Spies in Disguise
  • Trolls: World Tour

Best Superhero Adaptation Television Series:

  • Batwoman
  • The Boys
  • The Flash
  • Stargirl
  • Supergirl
  • The Umbrella Academy
  • Watchmen

Best Science Fiction Television Series:

  • Doctor Who
  • Lost in Space
  • Pandora
  • Raised by Wolves
  • Star Trek: Discovery
  • Star Trek: Picard
  • Westworld

Best Fantasy Television Series:

  • The Dark Crystal: Age of Resistance
  • For All Mankind
  • Locke & Key
  • The Magicians
  • Outlander
  • The Twilight Zone
  • The Witcher

Best Action/Thriller Television Series:

  • Better Call Saul
  • Castle Rock
  • The Outpost
  • Pennyworth
  • Riverdale
  • Snowpiercer
  • Tom Clancy’s Jack Ryan

Best Horror Television Series:

  • Creepshow
  • Evil
  • Fear the Walking Dead
  • Lovecraft Country
  • Servant
  • The Walking Dead
  • What We Do in the Shadows

Best Animated Television Series:

  • Bojack Horseman
  • Family Guy
  • Primal
  • Rick and Morty
  • The Simpsons
  • Star Wars: The Clone Wars

Best Film Presentation on Streaming Media:

  • Enola Holmes
  • Extraction
  • Shirley
  • The Vast of Night

Best Television Presentation (Under 10 Episodes):

  • Amazing Stories
  • Dracula
  • The Haunting of Bly Manor
  • His Dark Materials
  • The Mandalorian
  • Perry Mason

Best Actor on a Television Series:

  • Henry Cavill (The Witcher)
  • Mike Colter (Evil)
  • Grant Gustin (The Flash)
  • Sam Heughan (Outlander)
  • Jonathan Majors (Lovecraft Country)
  • Bob Odenkirk (Better Call Saul)
  • Patrick Stewart (Star Trek: Picard)

Best Actress on a Television Series:

  • Caitriona Balfe (Outlander)
  • Melissa Benoist (Supergirl)
  • Regina King (Watchmen)
  • Sonequa Martin-Green (Star Trek: Discovery)
  • Thandie Newton (Westworld)
  • Candice Patton (The Flash)
  • Rhea Seehorn (Better Call Saul)

Best Supporting Actor on a Television Series:

  • Jonathan Banks (Better Call Saul)
  • Tony Dalton (Better Call Saul)
  • Michael Emerson (Evil)
  • Doug Jones (Star Trek: Discovery)
  • Richard Rankin (Outlander)
  • Norman Reedus (The Walking Dead)
  • Luke Wilson (Stargirl)

Best Supporting Actress on a Television Series:

  • Natasia Demetriou (What We Do in the Shadows)
  • Cynthia Erivo (The Outsider)
  • Melissa McBride (The Walking Dead)
  • Colby Minifie (Fear the Walking Dead)
  • Danielle Panabaker (The Flash)
  • Sophie Skelton (Outlander)
  • Tessa Thompson (Westworld)

Best Performance by a Younger Actor on a Television Series:

  • Freya Allan (The Witcher)
  • Brec Bassinger (Stargirl)
  • Isa Briones (Star Trek: Picard)
  • Maxwell Jenkins (Lost in Space)
  • Madison Lintz (Bosch)
  • Cassady McClincy (The Walking Dead)
  • Erin Moriarty (The Boys)

Best Guest Starring Performance on Television:

  • Jon Cryer (Supergirl)
  • Giancarlo Esposito (The Mandalorian)
  • Mark Hamill (What We Do in the Shadows)
  • Jeffrey Dean Morgan (The Walking Dead)
  • Kate Mulgrew (Mr. Mercedes)
  • Billy Porter (The Twilight Zone)
  • Jeri Ryan (Star Trek: Picard)

Best Classic Film DVD / BD Release:

  • 4D Man
  • The Day the Earth Caught Fire (Special Edition)
  • Dr. Cyclops (Special Edition)
  • Hercules in the Haunted World (Special Edition)
  • The Magic Sword
  • Robocop (Director’s Cut)
  • The War of the Worlds (1953)

Best Television Series DVD / BD Release:

  • Buck Rogers in the 25th Century Complete Collection
  • Creepshow: Season One
  • The Librarians (The Complete Series)
  • Mission: Impossible – The Complete Original TV Series
  • The Outsider: The First Season
  • Shazam: The Complete Live Action Series
  • The Simpsons: The Nineteenth Season

Best Film Collection DVD / BD Release:

  • Abbott and Costello: The Complete Universal Pictures Collection
  • The Fly Collection
  • Gamera: The Complete Collection
  • Godzilla: The Showa-Era Films, 1954-1975
  • Hitchcock: British International Pictures Collection
  • Laurel and Hardy: The Definitive Restoration
  • Three Fantastic Journeys by Karel Zeman

Best 4K Film Release:

  • The Alfred Hitchcock Classics Collection
  • Apocalypse Now: The Final Cut
  • Flash Gordon Limited Edition
  • Jaws 45th Anniversary
  • Knives Out
  • Mad Max
  • The Shining
  • War of the Worlds (2005)

 

Jason P. Hunt

Jason P. Hunt (founder/EIC) is the author of the sci-fi novella "The Hero At the End Of His Rope". His short film "Species Felis Dominarus" was a finalist in the Sci Fi Channel's 2007 Exposure competition.

Hailing Frequencies Open...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SciFi4Me.com
%d bloggers like this: