HUGO Awards Announced… with Bugs

Posted on September 4, 2012 by

0


It was the very first live streaming broadcast of the Hugo Awards. At least, until Neil Gaiman started giving his acceptance speech for his Doctor Who script “The Doctor’s Wife” — when UStream’s third-party service Voible saw the show clips and decided (wrongly) that Worldcon was in violation of copyright and shut down the channel.

Naturally, there’s been a hew and cry about it, starting immediately on Twitter, followed by a sort-of apology from UStreams boss. But in any case, there were winners at the Hugo Awards. Here they are, along with the other nominees:

[via The Hugo Awards, World Science Fiction Society]

Best Novel

  • Among Others, Jo Walton (Tor)
  • Embassytown, China Miéville (Macmillan / Del Rey)
  • Leviathan Wakes, James S. A. Corey (Orbit)
  • Deadline, Mira Grant (Orbit)
  • A Dance With Dragons, George R. R. Martin (Bantam Spectra)

Best Novella

  • “The Man Who Bridged the Mist”, Kij Johnson (Asimov’s)
  • “Kiss Me Twice”, Mary Robinette Kowal (Asimov’s)
  • Silently and Very Fast, Catherynne M. Valente (WSFA)
  • “The Man Who Ended History: A Documentary”, Ken Liu (Panverse 3)
  • Countdown, Mira Grant (Orbit)
  • “The Ice Owl”, Carolyn Ives Gilman (The Magazine of Fantasy & Science Fiction)

Note: 6 nominees due to tie for final position.

Best Novelette

  • “Six Months, Three Days”, Charlie Jane Anders (Tor.com)
  • “Ray of Light”, Brad R. Torgersen (Analog)
  • “The Copenhagen Interpretation”, Paul Cornell (Asimov’s)
  • “What We Found”, Geoff Ryman (The Magazine of Fantasy and Science Fiction)
  • “Fields of Gold”, Rachel Swirsky (Eclipse Four)

Best Short Story

  • “The Paper Menagerie”, Ken Liu (The Magazine of Fantasy and Science Fiction)
  • “The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees”, E. Lily Yu (Clarkesworld)
  • “The Homecoming”, Mike Resnick (Asimov’s)
  • “Movement”, Nancy Fulda (Asimov’s)
  • “Shadow War of the Night Dragons: Book One: The Dead City: Prologue”, John Scalzi (Tor.com)

Best Related Work

  • The Encyclopedia of Science Fiction, Third Edition, edited by John Clute, David Langford, Peter Nicholls, and Graham Sleight (Gollancz)
  • The Steampunk Bible: An Illustrated Guide to the World of Imaginary Airships, Corsets and Goggles, Mad Scientists, and Strange Literature, Jeff VanderMeer and S. J. Chambers (Abrams Image)
  • Wicked Girls (CD), Seanan McGuire
  • Writing Excuses, Season 6 (podcast series), Brandon Sanderson, Dan Wells, Howard Tayler, Mary Robinette Kowal, and Jordan Sanderson
  • Jar Jar Binks Must Die…and other Observations about Science Fiction Movies, Daniel M. Kimmel (Fantastic Books)

Best Graphic Story

  • Digger, by Ursula Vernon (Sofawolf Press)
  • Fables Vol 15: Rose Red, by Bill Willingham and Mark Buckingham (Vertigo)
  • Locke & Key Volume 4: Keys To The Kingdom, written by Joe Hill, illustrated by Gabriel Rodriguez (IDW)
  • Schlock Mercenary: Force Multiplication, written and illustrated by Howard Tayler, colors by Travis Walton (The Tayler Corporation)
  • The Unwritten (Volume 4): Leviathan, created by Mike Carey and Peter Gross, written by Mike Carey, illustrated by Peter Gross (Vertigo)

Best Dramatic Presentation, Long Form

  • Game of Thrones (Season 1), created by David Benioff and D. B. Weiss; written by David Benioff, D. B. Weiss, Bryan Cogman, Jane Espenson, and George R. R. Martin; directed by Brian Kirk, Daniel Minahan, Tim van Patten, and Alan Taylor (HBO)
  • Hugo, screenplay by John Logan; directed by Martin Scorsese (Paramount)
  • Captain America: The First Avenger, screenplay by Christopher Markus and Stephan McFeely; directed by Joe Johnston (Marvel)
  • Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2, screenplay by Steve Kloves; directed by David Yates (Warner Bros.)
  • Source Code, screenplay by Ben Ripley; directed by Duncan Jones (Vendome Pictures)

Best Dramatic Presentation, Short Form

  • Doctor Who, ”The Doctor’s Wife”, written by Neil Gaiman; directed by Richard Clark (BBC Wales)
  • Doctor Who, ”The Girl Who Waited”, written by Tom MacRae; directed by Nick Hurran (BBC Wales)
  • Doctor Who, ”A Good Man Goes to War”, written by Steven Moffat; directed by Peter Hoar (BBC Wales)
  • Community, ”Remedial Chaos Theory”, written by Dan Harmon and Chris McKenna; directed by Jeff Melman (NBC)
  • The Drink Tank’s Hugo Acceptance Speech”, Christopher J Garcia and James Bacon (Renovation)

Best Editor, Short Form

  • Sheila Williams
  • John Joseph Adams
  • Jonathan Strahan
  • Neil Clarke
  • Stanley Schmidt

Best Editor, Long Form

  • Betsy Wollheim
  • Patrick Nielsen Hayden
  • Lou Anders
  • Liz Gorinsky
  • Anne Lesley Groell

Best Professional Artist

  • John Picacio
  • Stephan Martiniere
  • Bob Eggleton
  • Dan dos Santos
  • Michael Komarck

Best Semiprozine

  • Locus, edited by Liza Groen Trombi, Kirsten Gong-Wong, et al.
  • Apex Magazine, edited by Catherynne M. Valente, Lynne M. Thomas, and Jason Sizemore
  • Lightspeed, edited by John Joseph Adams
  • Interzone, edited by Andy Cox
  • New York Review of Science Fiction, edited by David G. Hartwell, Kevin J. Maroney, Kris Dikeman, and Avram Grumer

Best Fanzine

  • SF Signal, edited by John DeNardo
  • The Drink Tank, edited by James Bacon and Christopher J Garcia
  • File 770, edited by Mike Glyer
  • Banana Wings, edited by Claire Brialey and Mark Plummer
  • Journey Planet, edited by James Bacon, Christopher J Garcia, et al.

Best Fan Writer

  • Jim C. Hines
  • Steven H Silver
  • Claire Brialey
  • Christopher J. Garcia
  • James Bacon

Note: Hines, in his acceptance speech, recused himself permanently from future consideration in this category.

Best Fan Artist

  • Maurine Starkey
  • Steve Stiles
  • Randall Munroe
  • Spring Schoenhuth
  • Brad W. Foster
  • Taral Wayne

Note: 6 nominees due to tie for final position.

Best Fancast

  • SF Squeecast, Lynne M. Thomas, Seanan McGuire, Paul Cornell, Elizabeth Bear, and Catherynne M. Valente
  • SF Signal Podcast, John DeNardo and JP Frantz (presenters), Patrick Hester (producer)
  • StarShipSofa, Tony C. Smith
  • The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan & Gary K. Wolfe
  • Galactic Suburbia Podcast, Alisa Krasnostein, Alex Pierce, and Tansy Rayner Roberts (presenters) and Andrew Finch (producer)

The John W. Campbell Award for Best New Writer

  • E. Lily Yu
  • Brad R. Torgersen
  • Karen Lord
  • Mur Lafferty
  • Stina Leicht

Congratulations to all the winners, and to the nominees. (Maybe one day we’ll be on that Fanzine list?….)

About these ads